potřebujete poradit? - jsme tady

Nejčastější kybernetické hrozby na letních festivalech

Sdílej na Facebooku
20.7.2023

Letní festivaly se vyznačují několika znaky, které mohou hrát (nejen) kyberútočníkům do karet. Obecně je při těchto událostech na jednom místě opravdu velké množství lidí, hlavním cílem jejich návštěvy je zábava a fanoušci mají dnes prakticky neustále v ruce svůj chytrý mobilní telefon.

Festival

Jaké jsou nejčastější kybernetické hrozby na letních festivalech a jak se jim vyhnout?

  1. Phishing a sociální inženýrství
   Jedním z kybernetických rizik mohou být phishingové e-mailové zprávy, ve kterých se podvodníci budou vydávat například za prodejce vstupenek.

   Vždy je proto důležité věnovat pozornost celému e-mailu – sedí adresa odesílatele s oficiální adresou poskytovatele vstupenek? Obsahuje e-mail nějaké odkazy na platební brány nebo přílohy? Pokud máte s prodejcem vstupenek nebo s pořadatelem festivalu zkušenosti již z minulých let, vyplatí se také všímat si, zda se nějak nezměnil tón komunikace. Vždy je také bezpečnější neotevírat přílohy a neklikat na odkazy v e-mailu, který vám byl doručen nevyžádaný. Navštivte raději oficiální webové stránky pořadatele.

   S podvody se můžete setkat také v okamžiku, kdy dáváte přednost nákupu vstupenek na různých fórech. Podvodník se může vydávat za prodejce vstupenek, ale takové vstupenky nemusí být platné nebo je po zaplacení vůbec neobdržíte. I v tomto případě je lepší vsadit na jistotu a nakupovat vstupenky jen na renomovaných portálech.
  2. Falešné aplikace
   Během festivalu se vám může v chytrém telefonu hodit celá řada aplikací. Některé z nich může poskytovat přímo pořadatel, některé využijete pro hledání ubytování a některé i k úpravě fotek nebo videí, které během festivalu chcete pořídit.

   Aplikace stahujte ale vždy jen z oficiálních obchodů s aplikacemi, jako je například služba Google Play. Vyhněte se naopak úplně neznámým obchodům třetích stran nebo internetovým úložištím, kde můžete sice narazit na zajímavé nabídky a některé aplikace tam pořídit zcela zdarma, jako bonus si ale v naprosté většině případů stáhnete škodlivý kód nebo adware. Ten pak v zařízení zobrazuje agresivní reklamu a pokud na nějakou z nich kliknete, můžete být přesměrováni na podvodné stránky, přihlášeni k placeným prémiovým službám nebo do svého telefonu stáhnout další škodlivý kód.
  3. Veřejná Wi-Fi síť
   Veřejná Wi-Fi síť v areálu festivalu šetří na několikadenní akci vaše data. Ale i přes ní mohou útočníci sledovat vaši aktivitu v online prostoru nebo ukrást vaše přihlašovací údaje.

   Pokud potřebujete využít veřejnou festivalovou Wi-Fi síť, procházejte přes ní jen nedůležité weby, na kterých nezadáváte své přihlašovací údaje. Naopak pro přístup do e-mailu, přihlášení na sociální sítě a určitě do internetového bankovnictví využijte vždy pouze data od svého operátora.
  4. Juice jacking
   Doplňkem mnoha fanoušků na festivalech bývá dnes chytrý telefon. Pokud ale trávíte na akci několik dnů pod stanem, je vaší starostí také dobíjení. Pokud s sebou nevozíte powerbanky, třeba využíváte k tomuto účely různé nabíjecí kiosky a k tomu určená veřejná místa.

   Problémem v takovém případě může být dobíjecí kabel vašeho telefonu. Kromě toho, že doplní šťávu, dokáže přenášet mezi telefonem a dalším zařízením také data. A toho mohou velmi dobře zneužít útočníci – buď vám odcizí touto cestou citlivá data, nebo doručí do zařízení škodlivý kód. A to i v okamžiku, kdy na svém telefonu odkliknete, že chce jenom nabíjet – útočníka může do zařízení vpustit třeba nějaká skrytá zranitelnost v operačním systému nebo aplikaci.

   Jak se juice jackingu vyhnout? V případě, že opravdu potřebujete dobít telefon z veřejného zdroje, vždy používejte k dobíjení pouze svůj kabel. Před odjezdem na festival se také ujistěte, že máte nainstalované všechny aktualizace operačního systému telefonu i aplikací, které mohou obsahovat opravy různých chyb. Šikovným pomocníkem může být také takzvaný USB data blocker, který připojíte ke svému USB kabelu – zabraňuje přenosu dat a vy tak máte jistotu, že svůj telefon opravdu jen nabijete.
  5. Krádež mobilního telefonu
   Na festivalech se můžete setkat ještě s jedním tradičním rizikem, který spolu s kybernetickou bezpečností souvisí – s krádeží nebo ztrátou chytrého telefonu. Ve svých telefonech dnes nosíme celou řadu citlivých údajů, dokumentů a fotografií, které rozhodně nepatří do nepovolaných rukou. Před tím, než vyrazíte, tak pro jistotu proveďte zálohu svého telefonu a nastavte spolehlivý zámek telefonu, ideálně pomocí biometrických údajů.

   Mějte také po celu dobu zapnuté zjišťování polohy a aktivity. Nějaká zařízení touto funkcí disponují již v základní výbavě. Pokud ne, je možné využít software třetích stran. Například funkce Anti-Theft, která je součástí aplikace ESET Mobile Security, vám umožní sledovat používání zařízení a lokalizovat ho pomocí GPS. V případě ztráty či krádeže může funkce pomoci získat zařízení zpět a ochránit vaše citlivá data.
Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma