Přinášíme vám k zamyšlení 10 bodů, které zcela jistě přinesou zlepšení vašeho online zabezpečení. V podstatě všechny body jsou platné obecně a používáme je v běžném životě také. Nejedná se samozřejmě o žádné překvapivé a novátorské myšlenky, určitě jste je už milionkrát slyšeli či četli, ale nikdy není na škodu si tato jednoduchá pravidla znovu zopakovat.
1. Mít v počítači, chytrém telefonu či tabletu nainstalovaný bezpečnostní software, který poskytuje více než jen základní antivirovou ochranu, skutečně JE DŮLEŽITÉ. Pokud vám nějaký chytrolín (bez ohledu na to, zda to je kamarád nebo synovec) bude tvrdit, že placený antivir je k ničemu, odpovědí by mělo být - ty si dělej co chceš, já se zabezpečím...
2. Kontrolujte si nastavení soukromí a zabezpečení na Facebooku a dalších sociálních sítích. Dělejte to pravidelně, dělejte to často... A přitom stále myslete na to, že:
3. Používejte bezpečná hesla. Vyhýbejte se jednoduchým heslům (viz nedávná aktualita), vyhýbejte se heslům která lze snadno odhadnout (jméno partnera, dětiček, domácích mazlíčků, data narození a podobně).
Bezpečné heslo by mělo mít alespoň 8 znaků, mělo by obsahovat malá i velká písmena, číslice, a v ideálním případě i speciální znaky (čárka, háček, zavináč). Takže dobré heslo může být třeba "Do8rý D3n.001". Heslo si snadno zapamatujete (jen místo b použijete číslici 8 a místo e pak číslici 3), ale určitě nebude snadné takové heslo uhodnout a už vůbec ne prolomit silou pomocí slovníkového útoku nebo generátoru, který kyberlumpi stále často a rádi používají.
Mimochodem - prolomení tohoto hesla silou se dá očekávat za dobu přibližně 1 143 773 289 251 let, pokud použijete počítač, který bude schopen vyzkoušet 4miliardy hesel za vteřinu. Pokud si chcete otestovat "sílu" svého hesla, podívejte se třeba na tyto stránky.
4. Zkuste se začít vzdělávat v oblasti kybernetické bezpečnosti. Čtěte články s bezpečnostní tématikou nebo si zajděte do kurzu počítačové bezpečnosti, které se jistě ve vašem okolí budou pořádat.
Jako zdroj informací mohou posloužit známé servery, jako je například www.securityworld.cz nebo technet.idnes.cz.
5. Dejte si pozor na spamy a phishingové zprávy. Naprostá většina podvodných zpráv a mejlů je celkem jednoduše odhalitelná na první pohled. Pamatujte na to, že ŽÁDNÁ BANKA po vás nebude chtít vyplňovat žádné informace na jakékoliv webové stránce - takže i když dostanete velice důvěryhodný email s odkazem na velice důvěryhodně vyhlížející stránky, tak ten email rovnou smažte, určitě tím nic nezkazíte. A pokud chcete mít jistotu, do banky si zavolejte a zeptejte se...
6. Dobře si rozmyslete, než stisknete tlačítko Odeslat nebo Přidat příspěvek. Jsou akce, které už nelze vzít zpět a pokud na sebe prozradíte něco, co si pak chcete rozmyslet, tak už máte smůlu. A může se vám to vrátit v nejhorší dobu.
7. Při nákupu online se mějte na pozoru a používejte pouze zabezpečené a důvěryhodné platební metody, případně důvěryhodné platební portály.
8. Zabezpečte si mobilní telefon pomocí PINu, pomocí gesta či jiné metody. A samozřejmě použijte časování zámku obrazovky, aby se zámek aktivoval automaticky.
9. Nerozpakujte se dětem omezit přístup na internet - a klidně i řádně omezit. To že se na fejsbůku fláká celé odpoledne sousedovic Anička neznamená, že to má platit i pro vaše ratolesti. Používejte nástroje na rodičovskou kontrolu, omezte dětem časově přístup k počítači, nastavte jim časové kvóty a klidně i blokujte hry a programy, které nechcete v počítači dítěte vidět!
To, že něco může kamarád vašeho dítěte nemůže být v žádném případ bráno jako argument k tomu, abyste to povolili doma.
10. Používejte selský rozum, Ač se to může zdát podivné, je používání hlavy a přemýšlení tím nejdůležitějším ochranným prvkem!!